עו"ד שי טל | עורך דין דיני עבודה | עורך דין דיני ספורט

עורך דין דיני עבודה | עורך דין ספורט

כתובת: מגדל V-TOWER | בר כוכבא 23 | בני ברק 5126002

טלפון: 03-6117799 | נייד: 054-5434700

פיטורין לאחר חופשת לידה ללא שימוע-עורך דין דיני עבודה

פיטורין לאחר חופשת לידה ללא שימוע-עורך דין דיני עבודה

פיטורין לאחר חופשת לידה ללא שימוע-עורך דין דיני עבודה

בית הדין לעבודה קובע כי על המעביד ליתן ליולדת הזדמנות להגן על מקום עבודתה עם שובה אליו, וזאת בעזרת הליך שימוע שיבדוק  לעומק אם תפקודה מחייב פיטורים מיידיים.

בתביעה שהגישה עובדת אשר עבדה כפקידת שרות לקוחות בחברה  קרוב ל- 7 שנים, עד שפוטרה מיד לאחר תום 45 יום מיום שחזרה לעבודתה וזאת עקב המצב המשפטי ששרר אז בו היה רשאי המעביד לפטר עובדת ששבה מחופשת לידה ובלבד שחלפו 45 יום מיום שחזרה לעבוד בפועל.

כיום לאחר תיקון תשס”ז של חוק זה קיימת הגבלה של 60 יום לפטר עובדת שחזרה לעבודה לאחר לידה.

להלן כמה ציטוטים מפסק הדין:

“כוונת המחוקק היתה להקשות על פיטורי אם טריה, חובתו של המעביד ליתן ליולדת הזדמנות להגן על מקום עבודתה עם שובה אליו. זאת בעזרת “הליך שימוע” שהיה בודק לעומק עד כמה הירידה בתפקודה של היולדת, שלאחר הלידה, אכן מחייבת פיטורים מיידית כשתמה התקופה האסורה בכך( מבלי אפשרות לנייד את העובדת או לתת לה הזדמנות לחזור לתפקוד מלא).

גם אם סיום העבודה היה מתחייב על ידי המעביד מכח אחריותו לניהול עסקו, הוא היה צריך ליתן לעובדת הזדמנות להשמע לפניו ולהתגונן מפני הפיטורים הנעשים לאחר שנות עבודה ארוכות כל כך ובסמיכות ללידה.

המעביד דנן, גמר אומר לפטר את התובעת מבלי ליתן לה שום הזדמנות ראויה לשטוח את טענותיה הנוגעות לתלונותיו בקשר לירידה בתפקוד או לטעונים אחרים שיש לו הקשורים ב”צמצומים”. משלא עשה כן, מן הראוי לראות את הפיטורים ככאלו שנעשו ברמה מסוימת של “חוסר תום לב” – אף אם נעשו במסגרת לשון החקיקה של חוק עבודת נשים – ולפצות את היולדת”.

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

תגיות → , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

שתף

עקבו אחרינו בפייסבוק